Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

O altă barcă cu 37 de migranți la bord s-a scufundat în Marea Mediterană. Cel puțin 11 dintre aceștia au murit

O barcă care transporta ilegal migranți spre Italia s-a scufundat în largul coastelor tunisiene ale Mediteranei. Cel puțin 11 persoane au murit, iar alte 12 sunt date dispărute.

Garda de coastă din Tunisia a salvat, sâmbătă seara, 14 persoane, după ce ambarcațiunea, care transporta 37 de migranți, s-a scufundat, informează BBC.

Barca respectivă a pornit din regiunea Sfax și s-a scufundat la aproximativ 40 de mile mai în sus de coastă, lângă Chebba, Mahdia.

Conform datelor de la Institutul pentru Migrație, 1.033 de migranți au murit sau au dispărut în Mediterană în 2022, în încercarea de a parcurge drumul periculos spre Europa. Dintre aceștia, 960 s-au înecat. 

Sursa: Știrile ProTV

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
O zi spornică cu oportunități de a intra în afaceri. Horoscopul zilei de 12 septembrie 2022
Articolul următor
Situația la frontiera Republicii Moldova - Bilanțul săptămânii (5 -11 septembrie)

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?