Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Ucrainenii au capturat cel mai modern tanc rusesc, în perfectă stare de funcţionare. A fost prezentat ca un trofeu

Armata ucraineană a distrus sute de tancuri în cele 84 de zile de război, dar militarii ucraineni au reuşit să captureze un tanc în perfectă stare de funcţionare.

Ucrainenii au reuşit să captureze un tanc rusesc, fără a-l distruge. Şi nu orice fel de tanc, ci chiar "perla coroanei", modelul T-72BZ. Acest tip de tanc este cel mai nou model intrat în serviciul armatei ruse, iar ucrainenii l-au prezentat ca pe un veritabil trofeu.

Tancul a fost dus într-o veche hală, iar imaginile au fost postate pe Telegram de Anton Gerașcenko, consilierul șefului Ministerului Afacerilor Interne. Potrivit presei ucrainene, de la începutul invaziei şi până în prezent, ucrainenii au distrus echipamente militare în valoare de peste 460 de milioane de euro.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Belarus introduce pedeapsa cu moartea. Lukașenko vrea să scape de opoziție
Articolul următor
Guvernul a aprobat candidaturile a patru ambasadori. Nașul lui Nicu Popescu – în Grecia, ex-lider PLDM – în Belgia

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?