Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Scandal la un Târg de Crăciun. Au forțat gardurile pentru a intra fără certificatul COVID

Un scandal s-a produs la Târgul de Crăciun din Constanța, în această seară. Mai multe persoane au încercat să intre la târg fără să prezinte certificatul verde. De supărare că forțele de ordine nu i-au lăsat să treacă, mai multe persoane au forțat gardurile unde se desfășoară târgul pentru sărbătorile de iarnă.

 

Au avut loc momente tensionate, în această seară, la Târgul de Crăciun din Constanța. Un grup restrând de persoane au încercat să intre la târg, fără a prezenta certificatul COVID. De supărare că oamenii legii nu i-au lăsat să înainteze la intrarea în târg, aceștia au încercat să forțeze gardurile. Târgul de Crăciun are din Constanța are loc în Parcul Arheologic. Reprezentanții Primăriei Constanța au transmis un comunicat prin care au explicat ce s-a întâmplat la târg, în cursul serii de vineri.

Ce au transmis reprezentanții Primăriei Constanța, după acest incident:

„Oamenii nu au ținut cont de copiii care se aflau în târgul de Crăciun și au forțat gardurile montate de autorități, au dărâmat o parte dintre ele și s-au încăierat cu forțele de ordine. Nu au ținut cont de nimic în încercarea lor disperată de a intra în Târgul de Craciun fără a avea certificatul verde. Nu i-au împiedicat nici privirile speriate ale copiilor prezenți în parc și nici lacrimile acestora. În timp ce ei provocau acest circ și forțau gardurile, constănțenii responsabili așteptau în ordine sa intre în parc”, spun reprezentanții Primăriei Constanța, scrie Digi24.ro.

Târgul de Crăciun din Constanța, din Parcul Arheologic, și-a deschis porțile începând cu data de 1 Decembrie 2021. Persoanele care doresc să vină la târg trebuie să prezinte la intrare certificatul verde. Târgul va fi deschis până în luna ianuarie 2022, de miercuri până duminică, între orele 12:00 și 21:00. Pe 25 decembrie și 1 ianuarie, acesta va fi închis. Patinoarul va fi deschis zilnic, între orele 12:00-21:00, arată ziuaconstanta.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
SUA pregătește „inițiative” pentru a apăra Ucraina de un alt eventual atac rusesc
Articolul următor
Electrocasnicele care nu trebuie să funcţioneze niciodată nesupravegheate. Greșeala pe care o facem cu toții

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?