Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Rusia a atacat o nouă ţintă civilă în Ucraina. O clădire birouri din Viniţia, lovită de trei rachete

Opt persoane au fost ucise joi de un atac cu rachete ruse asupra orașului Viniţa, din centrul Ucrainei, a anunțat biroul președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, transmite Reuters.

Poliția a declarat că trei rachete au lovit o clădire de birouri din centrul orașului, iar clădirile rezidențiale din apropiere au fost avariate. Serviciul de stat pentru situații de urgență a declarat că opt civili au fost uciși și opt răniți, scrie HotNews.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a postat pe canalul său de Telegram imagini din Viniţa.

"Atac cu rachete în centrul orașului. Există răniți și morți, printre care și un copil mic. În fiecare zi, Rusia distruge populația civilă, ucide copii ucraineni, trimite rachete spre obiective civile. Unde nu există nimic militar. Ce este aceasta, dacă nu un act deschis de terorism? Inumani. O țară ucigașă. O țară teroristă", a scris Zelenski în mesajul de pe Telegram.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
„Torturați cu ace înfipte în răni”. Povestea luptătorului Tork, rănit grav la Azovstal, capturat de ruși, întors acum la iubita sa
Articolul următor
FOTO // Ucrainenii au eliminat un ofițer rus decorat recent de ministrul Apărării Serghei Șoigu

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?