Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

VIDEO // Momentul în care Dorin Damir este escortat de mascații „Alfa” și procurorii PCCOCS

Președintele FEA, Dorin Damir, finul de cununier a fostului lider PDM, Vlad Plahotniuc, a fost escortat de către mascații de la „Alfa” din cadrul SIS și procurorii PCCOCS, la apartamentul său din inima capitalei, unde sunt desfășurate mai multe acțiuni de urmărire penală în dosarul în care este vizat Damir și fostul șef al Direcției Operațiuni Speciale a INI, Valeriu Cojocaru, actualul șef al IP Bălți. Anterior, perchezițiile au fost efectuate de către procurorii și mascații SIS la vila lui Damir la Grătiești.

Reporterii Deschide.MD au surprins momentul în care Damir este escortat de mascați, însă acesta a refuzat să răspundă la întrebările noastre. Nici procurorii PCCOCS nu au binevoit să ne ofere mai multe detalii despre reținerea președintelui asociației FEA.

Amintim că Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale de comun cu Serviciul de Informații și Securitate au descins, în această dimineață, cu percheziții la domiciliile, în birourile de serviciu și automobilele mai multor persoane.

Acțiunile procesuale vizează activitatea angajaților fostei Direcții nr.5 din cadrul INI al IGP al MAI, acțiunile cărora sunt cercetate prin prisma a cinci componențe de infracțiuni: ”abuz de serviciu”, ”delapidarea averii statului”, ”trecerea ilegală a frontierei de stat”, ”divulgarea secretului de stat” și ”fals în acte publice”.

În rezultatul acțiunilor de urmărire penală, acum câteva minute au fost reținute 3 persoane: șeful Inspectoratului de Politie al mun.Bălți, un inspector din cadrul Poliției de Frontieră și președintele Asociației FEA.

Urmărirea penală este în plină desfășurare iar Procuratura va reveni cu detalii pe parcurs.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM - PARANTEZE.MD

Articolul anterior
Afecţiunea rară de care suferă Cristiano Ronaldo. Nu poate fi tratată şi se înrăutăţeşte în timp
Articolul următor
ULTIMA ORĂ // Cavcaliuc a dat 24 de ore MAEIE pentru dezmințirea falsului și a cerut întâlnirea cu ambasadorul Rusiei în Moldova

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?