Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Un candidat la parlamentare recunoaște că a dat mită: „Altfel nu poți obține nimic”

Maria Olar a spus la dezbaterile de la PRO TV ca dat mită pentru a-și face actele la casă. Aceasta deține o casă cu doua nivele pe strada Tîrgoviștei și o spălătorie. Maria Olar spune, totuși, că acea locuință e înregistrată pe numele copiilor ei, scrie agora.md.

„În 2007 m-am întors din Italia, în 1995 mi-am cumpărat locul de casă, iar în 1997 am început să îmi contruiesc casa, în 1999 am trecut în casă. Documente nu aveam, pentru că nu înțelegeam ce înseamnă acte și ce documente trebuie să fac. Nu știam că trebuie să îmi pun viza de reședință. În 2008 am început să îmi fac actele, am întâmpinat mai multe probleme. Le-am cumpărat cu foarte mulți bani. Care legal? Niciun fel de legal. S-a cerut mită, cum să nu dai, dacă altfel nu poți obține nimic. Acum am actele în regulă”, a spus Maria Olar, candidata Partidului Oamenilor Muncii, la PRO TV.

Întrebată din ce bani trăiește, Olar a spus că este întreținută de copii, ea fiind șomeră.

23 de concurenți au fost înregistrați la CEC și au intrat în cursa electorală pentru fotoliile de deputați în Parlamentul R. Moldova. Între aceștia, două blocuri electorale, 20 de partide politice și un candidat independent.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM - PARANTEZE.MD

Articolul anterior
Rizea i-a oferit un cadou lui Platon: Să nu mai mănânce rahat în fața moldovenilor
Articolul următor
Vladimir Bolea: „Pe 11 iulie, Dodon și Șor trebuie să devină paraleli cu puterea”

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?