Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Ultima Oră // Socialiștii anunță proteste în susținerea lui Stoianoglo

“Să spunem NU unui stat dictatorial! Să ne apărăm statul de drept!” Cu aceste lozinci, duminica, 10 octombrie, va fi organizat un protest în centrul Chișinăului. Anunțul a fost făcut de către socialistul Vlad Batrîncea în cadrul unei conferințe de presă. Deputatul Blocului Comuniștilor și Socialiștilor a precizat că acțiunea va fi una apolitică, iar participanții sunt chemați fără drapele și fără lozinci politice. Decizia de a organiza un protest civic vine după ce, marți, în data de 5 octombrie, procurorul general Alexandr Stoiangolo a fost reținut cu încălcarea mai mult proceduri.

“Stimați cetățeni, nu ați avut sentiment de deja vu, ne-am adus aminte de stilul statului capturat marca Vlad Plahotniuc? Cineva nu a dorit ca procurorul general să aducă la cunoștință informații de rezonanță publică. Cerem în regim de urgență să fie publicate materialele dlui Stoianoglo, cu care el urma să iasă în conferință de presă. Ne aflăm în regim de dictatură. Republica Moldova intră în stare de stat capturat. Suntem gata să ieșim în stradă pentru a lupta pentru democrație și pentru libertate, pentru un proces echitabil, pentru respectarea normelor statului de drept. Facem apel la misiunile diplomatice acreditate în Republica Moldova. Suntem nedumeriți de ce nu au apărut reacțiile organismelor internaționale. Înțelegem bine că mai mulți parteneri se află într-o stare de neclaritate, nici ei nu pot înțelege ce se produce în Republica Moldova, de ce sunt încălcate toate normele legale, nu se respectă procedurile legale”, a declarat Vlad Batrîncea.

Deputatul socialistul spune că reținerea procurorului general este, de fapt, o fumigenă, pentru a sustrage atenția cetățenilor de la probleme sociale și economic cu care se confruntă țara.

“Majoritatea PAS eșuează pe plan social, economic, cresc prețurile, oamenii trăiesc mai greu, vine iarna și avem probleme cu gaz și cu tarife. Republica Moldova iarăși trece printr-un val de pandemie, și cei care au venit la guvernare au eșuat. În această situație, când guvernarea nu poate oferi pâine, ei oferă show de prost gust”, a mai spus Batrîncea.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
BREAKING NEWS // CSP a identificat 2 candidați la funcția de procuror general interimar
Articolul următor
BREAKING NEWS // Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Carburanții ajung la 21 și 18 lei

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?