Procurorul general, Alexandr Stoianoglo, este acuzat de corupere pasivă și abuz de serviciu de către președintele Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică (CSNAOP) a Parlamentului, deputatului PAS, Lilian Carp. Potrivit parlamentarului, în anul 2011, Stoianoglo, fiind deputat și președinte al CSNAOP, a semnat un raport la proiectul privind modificarea Legii cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, prin care a fost introdusă în legislație sintagma „având efect suspensiv”.
Potrivit lui Carp, această sintagmă a permis facilitarea comiterii infracțiunii de spălarea de bani, „ceea ce denotă un abuz de serviciu sau o infracțiune de corupere pasivă, în sensul în care comisia de anchetă nu găsit o altă motivare a acestui fapt”, scrie Deschide.MD.
„Această sintagmă a permis reprezentanților companiilor nerezidente, a căror conturi au fost blocate prin deciziile Serviciului prevenire și combaterea spălării banilor, să deblocheze conturile și să transfere banii doar prin prezentarea la bancă a recursului asupra deciziei de suspendare a operațiunilor financiare”, a declarat deputatul.
Sesizarea a fost prezentată de către Carp în timpul ședinței Consiliului Superior al Procurorilor. Membrii CSP i-au sugerat parlamentarului să înregistreze inițial acest document la secretariatul instituției pentru ca membrii Consiliului să poată face cunoștință cu conținutul acestuia.
De menționat că o sesizare asemănătoare a fost depusă anterior la CSP de către ex-deputatul, președintele Comisiei de anchetă „Laundromat”, Inga Grigoriu. Totuși, sesizarea a fost respinsă de către președintele Consiliului, Angela Motuzoc, motiv pentru care Grigoriu a acuzat-o de depășirea atribuțiilor de serviciu și a depus o plângere la Centrul Național Anticorupție.