Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Ultima Oră // Ion Chicu a înaintat Președintelui țării lista noilor membri ai Cabinetului de miniștri

Premierul Ion Chicu a înaintat președintelui Republicii Moldova, Igor Dodon, propunerile de numire în funcție a noilor miniștri. Astfel, pentru buna funcționare a Guvernului, dar mai ales pentru a avea certitudinea că aceste ministere vor lucra la capacitate maximă în perioada de elaborare și aprobare a bugetelor pentru anul viitor, se propune:

  • Olga Cebotari, Viceprim-ministru pentru Reintegrare
  • Anatol Usatîi, Ministru al Economiei și Infrastructurii
  • Aurel Ciocoi, Ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene
  • Victor Gaiciuc, Ministru al Apărării
  • Lilia Pogolşa, Ministru al Educației, Culturii și Cercetării

Dacă aceste candidaturi vor fi acceptate, noii membri ai Guvernului vor depune jurământul și vor intra în activitate pe parcursul zilei de astăzi.

Vezi și: Reacția PDM privind revocarea miniștrilor delegați de partid în Guvern

Articolul anterior
Prima reacție a Melaniei Trump, după ce Donald Trump a pierdut alegerile prezidențiale din SUA
Articolul următor
LIVE // Briefing de presă susținut de candidatul la alegerile prezidențiale, Igor Dodon

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?