Încă un fost polițist a fost reținut în cazul filării procurorilor din dosarul „Șor”. Informația a fost confirmată pentru TV8 de către procurorul-șef al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOS) Ion Caracuian.
Acesta însă a refuzat să ofere mai multe detalii despre identitatea celui de-al cincilea reținut.
Amintim că anterior, alți 4 foști polițiști au fost arestați: Valentin Corlăteanu, fost șef la P-9, Pruncul, tot el, ex-director adjunct al Departamentului Instituții Penitenciare (DIP), actuala Administrație Națională a Penitenciarelor (ANP), Vitalie Munteanu, fost șef al P-13, Gheorghe Sîrbu, ex-șef al Serviciului Securitate a P-13 și Ion Vîrtosu, ex-șef al serviciului Educativ din P-13.
Pe lângă cele patru persoane reținute, ZdG notează că în dosar sunt vizați Veaceslav Ceban, fostul viceministru de Interne și fost șef în cadrul Departamentului Instituții Penitenciare (DIP), dar și Petru Bârcă, fost șef adjunct la DIP. Cei doi nu au fost însă reținuți, pentru că ar fi părăsit țara și se află în România, deținând și cetățenia română.
Vezi și: Acte falsificate, ascunse într-un colet și în sistemul audio al vehiculului