Preşedintele Asociaţiei FEA, Dorin Damir, finul fugarului Vlad Plahotniuc, va petrece încă 30 de zile după gratii în dosarul „Direcţiei 5 a MAI”. Instanţa a admis demersul procurorilor în lipsa lui Damir, care a decis să nu se prezinte la şedinţa de judecată.
Dorin Damir, șeful Inspectoratului de Poliție Bălți, Valeriu Cojocaru, și un inspector de la Poliția de Frontieră au fost reținuți în data de 5 iulie, după ce procurorii au descins la domiciliile, în birourile și mașinile acestora.
Precizăm că Direcţia a 5-a a MAI a fost desfiinţată în iulie 2019, odată ce conducerea Ministerului de Interne a fost preluată de Andrei Năstase. Atunci, Năstase a declarat că Direcţia respectivă „era instrumentul de filare a celor care se opuneau regimului”, în timpul guvernării lui Plahotniuc.
Anterior, în spaţiul public, Dorin Damir a fost acuzat de un şir de fărădelegi comise în perioada regimului lui Plahotniuc. De exemplu, fostul director al Autorităţii Aeronautice Civile din Moldova - MoldATSA, Sorin Stati, a făcut mai multe dezvăluiri despre schemele de contrabandă cu alcool, ţigări şi anabolizante organizate de oamenii apropiaţi lui Vlad Plahotniuc, începând cu anul 2009. Printre cei care ar fi coordonat nemijlocit schemele de contrabandă se numără ex-deputaţii PDM Constantin Ţuţu şi Constantin Botnari, Dorin Damir şi chiar fostul şef-adjunct al IGP, Gheorghe Cavcaliuc. Cei din urmă au negat acuzaţiile.
Presa a scris anterior că Dorin Damir ar fi intermediarul lui Plahotniuc în discuţiile cu judecătorii şi procurorii în ceea ce priveşte indicaţiile pe anumite dosare.
ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM - PARANTEZE.MD