Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Teodor Cârnaț: CEC a mimat, nicidecum nu a executat decizia instanței

Decizia CEC, anunțată miercuri, privind deschiderea a 150 de secții de votare, doar cu patru mai mult, decât în hotărârea anterioară, care a iscat proteste și a fost contestată în instanță, reprezintă o mimare, nicidecum o executare a deciziei instanței judecătorești. De această părere este Teo Cârnaț, expert în drept constituțional, scrie Jurnal.md.

„Curtea de Apel a făcut referință în partea descriptivă la avizul MAEIE. MAEIE a anunțat anterior că e pregătit logistic și financiar să asigure desfășurarea scrutinului în 192 de secții de votare deschise în străinătate. Și dacă instanța de judecată face referință la avizul MAEIE e și logic că CEC trebuia să execute decizia de a organiza 192 de secții de votare și nicidecum 150. Este o mimare și nicedecum o executare a deciziei instanței judecătorești”, a declarat Teo Cârnaț.

La rândul său, Avocatul Poporului, Maia Bănărescu a menționat că deocamdată nu este clar nici cum își motiviează CEC refuzul de a deschide 192 de secții de votare.

„Cu certitudine lipsa de finanțare nu ține de competența CEC, ci a Guvernului și a MAEIE. În viziunea mea nu este plauzibil acel argument invocat de CEC că nu ar avea suficiente resurse. Instituția Avocatul Poporului a înaintat un demers CEC în care solicităm să ni se explice din ce cauză nu deschid un număr suficient de secții de votare, conform avizului MAEIE. Așteptăm să vedem răspunsul”, a declarat Maia Bănărescu.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM - PARANTEZE.MD

 
Articolul anterior
Ultima Oră // Fostul administrator al Unibank a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile
Articolul următor
Slusari: Gruparea Platon-Dodon-Plahotniuc-Șor blochează raportul comisiei laundromat

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?