Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Apărătorii drepturilor omului din Elveția, bat alarma: „Legile adoptate în R. Moldova contravin cerințelor UE”

Legile adoptate în Republica Moldova contravin cerințelor Uniunii Europene, acest lucru este confirmat de cea mai recentă concluzie comună a Comisiei de la Veneția privind actele juridice normative din Moldova. Despre aceasta se menționează într-o declarație a organizației elvețiene pentru drepturile omului „Solidaritätsnetz International”.

Organizația a reamintit că Comisia de la Veneția la cea de-a 134-a ședință plenară din 10 martie 2023 a aprobat un aviz comun asupra proiectelor de legi privind Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova, scrie Dimineata.MD.

„În el, experții au spus că aceste reguli, dacă sunt adoptate, ar putea acorda Serviciului de Informații și Securitate  puteri  prea largi și „putere nelimitată”. Experții au subliniat că dacă legea serviciului special va fi modificată în perioada de urgență, acest lucru ar putea duce la faptul că acesta va primi competențe prea largi. Ei au remarcat de mai multe ori că în proiectele de lege  există prea mulți termeni vagi  care pot fi interpretați prea larg”, se arată în document.

Pe lângă aceasta, „Solidaritätsnetz International” a subliniat criticile  Comisiei de la Veneția la adresa proiectului de lege care vizează limitarea influenței economice și politice excesive în viața publică (deoligarhizare).

„Experții constituționali ai Consiliului Europei recomandă autorităților de la Chișinău să efectueze reforme sistemice, mai degrabă decât să se concentreze pe anumite persoane, pentru a realiza „deoligarhizare”, potrivit unui comunicat de presă al Consiliului Europei”, au spus activiștii pentru drepturile omului.

În același timp, „Solidaritätsnetz International” s-a concentrat pe „legea separatismului”, care, așa cum a afirmat în repetate rânduri așa-zisul  lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselsky, președintele  în exercițiu al OSCE, ministrul de externe al Macedoniei de Nord Bujar Osmani, ar putea afecta negativ procesul de negocieri între Tiraspol și Chișinău.

„În pofida recomandărilor OSCE, la 2 februarie, Parlamentul Republicii Moldova a adoptat în lectură finală așa-numita lege a separatismului, amendamente care introduc noi articole privind răspunderea penală în Codul Penal al Republicii Moldova”, a subliniat organizația pentru apărarea drepturilor omului.

Principalele neajunsuri ale legii, care a intrat în vigoare la 16 februarie, experții le numesc „arbitrar și vag”.

„În cadrul audierilor preliminare, chiar și organele de drept din Moldova au atras atenția asupra acestui lucru, afirmând că Codul Penal are nevoie de claritate și acuratețe”, a declarat Solidaritätsnetz International.

Reamintim: mai devreme în Elveția a fost inițiată o monitorizare asupra situației cu încălcări ale drepturilor omului în Republica Moldova.

 

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Se anunță vești bune pentru aceste zodii. Horoscopul zilei de 25 martie 2023
Articolul următor
Comentator politic, reacție la mesajul lui Igor Dodon: E ușor de făcut comentarii pe rețele stând în fotoliu confortabil

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?