Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1 la turneul de la Roland Garros, s-a calificat, vineri, în optimile turneului, după ce a învins-o pe Amanda Anisimova, din SUA, locul 29 mondial, scor 6-0, 6-1.

Simona Halep a dispus de adversară după 54 de minute de joc. Setul 1 a fost câştigat de sportiva noastră, cu 6-0. Al doilea set a început echilibrat, dar după 1-1 la game-uri, ex-liderul WTA nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

În optimi, Simona Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial. Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Vezi și: Moment uluitor în Europa League! O echipă din Danemarca a fost învinsă după un autogol IREAL