Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Sergiu Litvinenco a dezvăluit motivul plecării din funcția de ministru

Sergiu Litvinenco i-a dezvăluit motivul plecării din funcția de ministru al Justiției cumnatului său, Vladislav Gribincea, directorul Programului Justiție din cadrul Centrului de Resurse Juridice (CRJM). Ba mai mult, decizia îi aparține. Despre subiect s-a discutat la emisiunea „Puterea A Patra” de la N4, ediția de marți seara, 28 februarie curent, scrie Realitatea.md.

Chiar dacă au în familie o regulă – să nu discute despre muncă, pentru că „acasă” trebuie să fie un refugiu, Vladislav Gribincea și Sergiu Litvinenco au avut o discuție ca între cumnați despre plecarea de la conducerea Ministerului Justiției.

„Noi suntem rude. El este căsătorit cu sora soției mele. El mi-a spus că a obosit. A fost decizia domniei sale? Da. Nu este din cauză că nu l-au vrut în noul Guvern? Nu e adevărat. Fiecare își ia deciziile singur”.

În același timp, Vladislav Gribincea s-a arătat nemulțumit, cel mai probabil în calitate de cetățean al Republicii Moldova, de decizia lui Sergiu Litvinenco de a pleca și că nu a dus reformele din sistem până la capăt.

„Este evident că dacă ai început o reformă, foarte puțină lume înțelege cap-coadă, și dacă se schimbă omul, durează încă trei-patru luni”.

Directorul Programului Justiție din cadrul CRJM vede numirea noii ministre, Veronica Mihailov-Moraru, ca una logică, pentru că anumea ea se ocupa de elaborarea aunumitor proiecte relevante pentru reformele anunțate.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
FLASH // Ucraina construieşte fortificaţii la graniţa cu Republica Moldova
Articolul următor
BREAKING NEWS // Alerte cu bombe la Judecătoria Chișinău sediile Buiucani și Centru, precum și Curtea de Apel

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?