Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Se vor micșora prețul combustibilor? Parlamentul a creat „Comisia specială privind reglementările din sectorul produselor petroliere”

O comisie specială, creată de Parlament, va examina eficiența aplicării reglementărilor din sectorul produselor petroliere. Hotărârea respectivă a fost adoptată, astăzi, în cadrul ședinței plenare a Legislativului. Pentru ea au votat 52 de deputați.

 

Necesitatea creării comisiei rezultă din evoluția prețurilor la produsele petroliere din ultima perioadă, precum și din recomandările Consiliului Suprem de Securitate din data de 27 mai anul curent.

Deputații au ales și componența comisiei. Președinte va fi Radu Marian, vicepreședintele Comisiei economie, buget și finanțe; secretar – Dorian Istrati; membri – Ion Șpac, Ersilia Qatrawi.

Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor și Fracțiunea parlamentară a Partidului politic ”ŞOR” nu și-au înaintat reprezentanți în comisie.

Comisia specială va antrena în activitatea sa toate autoritățile statului responsabile de domeniu, va audia părțile și persoanele implicate, iar în încheiere va prezenta Parlamentului raportul de activitate. Termenul de prezentare a raportului va fi de o lună.

Sursa: Replica.md

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Ultima ORĂ // Noul director al SIS a fost prezentat efectivului de ofițeri. La eveniment a fost prezentă și Maia Sandu
Articolul următor
Căutat în Franța pentru infracțiunile comise, un moldovean a încercat să ajungă acasă însă a fost reținut de autoritățile române

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?