Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Primăria Chișinău a alocat jumătate de milion de lei pentru copiii aflați în dificultate

Primăria municipiului Chișinău a alocat circa 556 mii de lei în calitate de ajutoare materiale pentru necesitățile copiilor aflați în dificultate, care cuprind alimente, haine, rechizite școlare, produse de igienă.

Decizia a fost luată la ultima ședință a Comisiei pentru protecția copilului aflat în dificultate, prezidată de viceprimarul Angela Cutasevici, unde au fost examinate 131 de cazuri problematice cu implicarea minorilor.

Subiectele discutate în cadrul reuniunii se referă la acordarea ajutorului financiar prin intermediul Serviciului social de sprijin pentru familiile cu copii, aprobarea plasamentului planificat în Serviciul de tutelă/curatelă în familia extinsă sau persoane terțe, plasamentul în instituții de tip rezidențial, aprobarea asistenților parentali profesioniști, încetarea plasamentului în instituții rezidențiale din motivul reintegrării în familia extinsă/biologică etc.

Potrivit viceprimarului Angela Cutasevici, interesele copiilor, în special a celor aflați în dificultate, reprezintă o prioritate pentru administrația publică locală, pentru că cei mici sunt parte a comunității în care trăim. „Fiecare copil, indiferent de situația familiei din care provine, trebuie să aibă acces la educație și la un trai decent. Niciun copil nu trebuie neglijat. Comisia de profil poate oferi un ajutor minim minorilor aflați în dificultate", a subliniat viceprimarul.

Comisia pentru protecția copilului aflat în dificultate are în calitate de membri reprezentanți ai fracțiunilor din Consiliu, șefii direcțiilor de sector pentru protecția drepturilor copilului și reprezentanți ai sectorului asociativ.

Vezi și: Persoanele cu bronșită acută vor beneficia de medicamente compensate

Articolul anterior
Persoanele cu bronșită acută vor beneficia de medicamente compensate
Articolul următor
Gheorghe Cavcaliuc dezvăluie mai multe secrete care dau peste cap planurile altor politicieni

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?