Deputații din Partidului Acțiune și Solidaritate(PAS) și cei din Partidul Socialiștilor din R. Moldova(PSRM) ar fi convenit la o înțelegere în privința organzării alegerilor parlamentare anticipate. Potrivit socialistului Grigorii Novac, săptămâna trecută au avut loc mai multe întrevederi între reprezentanții acestor două formațiuni, în cadrul căreia s-ar fi stabilit și o eventuală dată pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate, transmite Ziarul de Gardă.
Înțelegerea însă a picat după ce președinta Maia Sandu ar fi refuzat să aibă o întrevedere cu liderul socialiștilor Igor Dodon. Declarațiile au fost făcute în carul emisiunii „Cutia neagră” de la TV8.
„Săptămâna trecută au fost discuții cu colegii din PAS, unde aproape s-a convenit asupra unui scenariu, pentru a ne apropia de alegerile parlamentare anticipate. Aproape s-a ajuns la un numitor comun. Înțelegerea urma să fie întărită de liderii formațiunilor politice. Nu a fost neapărat prin declarații ori semnări de documente.
(…) Ulterior, cei de la PAS nu au dorit să facă această înțelegere între lideri. Practic s-a convenit și cu data alegerilor, din câte am înțeles. Nu au dorit acei din PAS să meargă mai departe”, a declarat Novac.
Deputatul PAS, Sergiu Litvinenco a recunoscut că între cele două formațiuni au avut loc mai multe întâlniri pentru a se discuta despre alegerile parlamentare anticipate.
Citește mai mult pe ZDG.MD