Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Nicu Popescu a discutat telefonic cu omologul său japonez Hayashi Yoshimasa. Ce subiecte au fost abordate

Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe și integrării europene Nicu Popescu a desfășurat o convorbire telefonică cu ministrul afacerilor externe al Japoniei Hayashi Yoshimasa, în contextul marcării la data de 16 martie a 30 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice moldo-nipone. În cadrul discuțiilor diplomații au trecut în revistă stadiul relațiilor bilaterale și au efectuat un schimb de opinii pe marginea situației de securitate în regiune.

Interlocutorii au confirmat interesul pentru aprofundarea dialogului politic, comercial-economic, educațional și cultural, fiind subliniat caracterul privilegiat al cooperării moldo-nipone din ultimele trei decenii.

„Am exprimat gratitudine Guvernului nipon pentru asistența oferită țării noastre de-a lungul anilor în diverse domenii, cea mai recentă fiind destinată combaterii pandemiei de COVID-19, procurării echipamentelor moderne pentru stingerea incendiilor și creării Centrului național de digitizare în cadrul Bibliotecii Naționale.” – a spus vicepremierul Nicu Popescu.

De asemenea, oficialul moldovean a exprimat aprecierea pentru anunțul privind acordarea de asistență țării noastre pentru gestionarea crizei refugiaților din Ucraina în sumă de circa 3,5 milioane de dolari SUA și detașarea în timpul apropiat în Republica Moldova a misiunii Agenției Japoneze pentru Cooperare Internațională pentru a înțelege necesitățile umanitare ale refugiaților.

Totodată, ministrul Nicu Popescu a informat omologul său despre impactul războiului asupra Republicii Moldova, inclusiv asupra domeniilor economic, al exporturilor, precum și cel energetic.

„Am făcut un schimb de opinii cu privire la importanța colaborării internaționale pentru depășirea acestei crize umanitare de proporții, menționând sprijinul ferm al țărilor noastre pentru suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei.” – a conchis șeful diplomației de la Chișinău.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Reacția Tiraspolului după decizia APCE: „Orice atac asupra operațiunii de menținere a păcii este periculos”
Articolul următor
Bombă atomică la Milano: 2,7 milioane de morți. Simularea care îngrozește LUMEA

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?