Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

„Milionarul contrabandist” care declara că cei 1,5 mln de euro depistați la vama Leușeni sunt ai lui, scos de sub urmărire penală

Omul de afaceri Adriano Dulgher a fost scos de sub urmărire penală. Aceasta, după ce acum câteva luni bărbatul se declara proprietarul celor 1, 5 milioane de euro depistate într-un camion la vama Leușeni, transmite tv8.md.

„Cu referință la captura ceea de mijloace financiare de la Vama Leușeni, noi am stabilit cu certitudine faptul că persoana care se afla la volanul acelui camion a cunoscut despre existența acestor bani și i-a introdus în taină pe teritoriul Republicii Moldova. Pentru acest fapt, deoarece au fost acumulate destule probe, persoana a fost deferită justiției, adică dosarul a fost transmis în instanța de judecată, iar magistrații urmează să ia o decizie în privința acestuia. Persoana care s-a dat drept proprietara acestor bani, fiind verificate și coraborate cu alte probe din dosar, a a fost scoasă de sub urmărie penală”, a declarat pentru tv8 procurorul-șef al PCCOCS, Ion Caracuian.

Precizăm că, în luna aprilie banii au fost depistați la intrarea în țară, în habitaclul unui autocamion de model „Mercedes Actros”, înmatriculat în Republica Moldova, ce se deplasa fără încărcătură. Șoferul tirului a fost plasat în arest preventiv de 30 de zile, după ce înițial fusese plasat în arest la domiciliu.

Ulterior, oamenii legii au declarat atunci că au recepționat o cerere de la un moldovean stabilit în Londra, care spunea că banii i-ar aparține.

Era vorba de Adriano Dulgher, fondatorul mai multor companii în Londra, Marea Britanie, și Republica Moldova. Acesta adresase o cerere, prin poșta electronică, la PCCOCS, din care ar rezulta că are apartenență la cele peste 1,5 milioane de euro depistate la Vama Leușeni.

Vezi și: Cum să pornești mașina pe timp de iarnă, dacă ai bateria descărcată. Iată ce trebuie să faci

Articolul anterior
Cum să pornești mașina pe timp de iarnă, dacă ai bateria descărcată. Iată ce trebuie să faci
Articolul următor
Avocatul lui Ilan Șor: Este foarte vizibil interesul instanței de a-l condamna

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?