Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Maia Sandu: Credem că datoria noastră la gaze este mult mai mică

„Credem că datoria noastră la gaze este mult mai mică [decât cele peste 700 de milioane de dolari, cerute de Gazprom]” a declarat președinta Maia Sandu într-un interviu marți, cu agenția Reuters, informează Europa Liberă.

Sandu a recunoscut că argumentul datoriei malului drept a fost folosit de Gazprom în negocierea noului contract pe cinci ani de livrare a gazelor. Un contract, pe care președinta îl consideră „rezonabil”, deși în cazul aliaților apropiați, Rusia s-a dovedit dispusă să facă alte „prețuri preferențiale”.

Președinta Maia Sandu se află la Bruxelles pentru summitul Parteneriatului Estic din 15 decembrie.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Zodiile care nu pot fi înșelate niciodată. Sunt cele mai înțelepte și simt totul
Articolul următor
FOTO // UPDATE: Tragedie în Capitală. O tânără a căzut în gol de la etajul superior al unui bloc de locuințe

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?