Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Maia Sandu la Kyiv: „Împreună cu Ucraina suntem mai puternici și pregătiți să ne protejăm cetățenii de șantajul Rusiei”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut ieri o întrevedere cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, la Kyiv, unde se află într-o vizită de lucru. Oficialii au discutat despre situația regională, criza energetică, provocările comune și integrarea europeană.

„Astăzi, la Kyiv, alături de Președintele Volodymyr Zelenskyy, am reafirmat sprijinul puternic al Republicii Moldova pentru Ucraina. Curajul poporului ucrainean apără nu doar libertatea lor, ci și liniștea noastră”, a declarat șefa statului. 

În cadrul întrevederii, cei doi președinți au vorbit și despre șantajul energetic al Rusiei și au discutat soluții comune pentru a asigura securitatea energetică pentru toată Moldova.

„Împreună cu Ucraina suntem mai puternici și pregătiți cu soluții ca să ne protejăm cetățenii, inclusiv pe cei din regiunea transnistreană, și să asigurăm lumină și căldură în casele fiecăruia.”, a subliniat Președinta Maia Sandu.

 

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Horoscop 25 ianuarie 2025. Mare scandal în familie pentru această zodie
Articolul următor
În ultimele 24 de ore, 10 persoane au primit refuzul de a intra în Moldova

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?