Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Maia Sandu, despre UNIRE: Discuțiile au fost mereu pentru a speria oamenii

Discuțiile despre unire au fost mereu generate pentru a speria oamenii, afirmă Maia Sandu. Președinta a făcut declarația într-un interviu acordat pentru Nokta, menționând că subiectele din spațiul public ar trebui să fie axate pe subiecte mai importante, scrie Realitatea.md.

În opinia președintei, investitorii se sperie și nu vin în Moldova, când citesc că actori politici din Găgăuzia vor să destabilizeze Moldova. Totodată, Sandu a declarat că România ajută Republica Moldova, inclusiv locuitorii autonomiei.

A fost mereu o discuție pentru a speria oamenii. Spuneau când abia am venit la putere, că mâine va fi unirea. Suntem țară democratică. Doar poporul poate decide. Restul sunt doar discuții. În loc să vorbim ce facem ca oamenii în Găgăuzia să știe limba, ca limba găgăuză să nu dispară, să nu dispară cultura, cum să îmbunătățim economia (…)”, a declarat Sandu.

În același timp, șefa statului a punctat că România este un stat pașnic. Președinta s-a referit în cadrul interviului și la vizitele oficialilor de la Comrat la Moscova, punctând că astfel aceștia ar demonstra că susțin războiul din Ucraina.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Dorin Recean: „Am observat că peste noapte avem mai mulți experți în Recensământ”
Articolul următor
Geanta unui deputat PAS, „furată” din boscheții de lângă ambasada SUA. Cine a „găsit-o”

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?