Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Mai mulți pleacă decât vin. În ultimele 24 de ore, peste 11.200 persoane au ieșit din Republica Moldova

În ultimele 24 de ore, în punctele de trecere a frontierei fluxul de persoane a constituit 20 415 traversări. Pe sensul de intrare în Republica Moldova s-au înregistrat 9 142 traversări persoane, dintre care 5 848 treceri la frontiera moldo-română, 1 635 treceri la frontiera cu Ucraina și 1 659 treceri aeriene. 

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei (intrare în Republica Moldova) rămân a fi:
PTF Leușeni – 2 899 traversări persoane;
PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 1 659 traversări persoane;
PTF Sculeni – 1 399 traversări persoane;
PTF Giurgiulești-Galați – 734 traversări persoane;
PTF Cahul - 527 traversări persoane;

Pe parcursul a 24 de ore, polițiștii de frontieră au înregistrat următoarele acțiuni ilegale:
- o trecere ilegală a frontierei moldo-ucrainene;
- două încălcări ale regimului punctelor de trecere;
- șase teste PCR Covid-19 falsificate;
- o persoană a fost identificată cu consemn național
- doi conducători auto au încălcat regulile de transportare și de folosire a vinietei; 
- trei cetățeni străini au depășit termenul de ședere pe teritoriul Republicii Moldova;
- 75 de persoane au fost documentate pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice (art.76' al CC al RM);
 
În punctele de trecere a frontierei deschise traficului au fost supuse screeningului 20 415 persoane și completate 1 410 fișe epidemiologice individuale. La trecerea frontierei de stat nicio persoană nu a prezentat simptome ale infecției de tip Covid-19 (febră, rinoree, tuse seacă).

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM - PARANTEZE.MD

Articolul anterior
Un candidat la alegerile parlamentare ar fi fost prins cu droguri la aeroport. Cavcaliuc îi oferă 72 de ore pentru a se retrage din cursă
Articolul următor
În Moldova au apărut primele cireșe. Cât costă un kilogram

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?