Un bărbat de 39 de ani, din comuna Stăuceni, a fost prins beat la volan. Totul s-a întâmplat luni, 28 noiembrie, în jurul orei 13:00, când un echipaj al Inspectoratului Național de Securitate Publică, patrulând pe bd. Moscovei din Capitală, a observat un automobil care se deplasa haotic.
În rezultatul testării cu aparatul Drager, s-a stabilit că bărbatul era în stare de ebrietate avansată, având o concentrație de alcool în aerul expirat de 1,15 mg/l.

Bărbatul a fost înlăturat de la volan, iar automobilul a fost transportat la parcarea specială.
Șoferul urmează a fi cercetat penal pentru conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate cu grad avansat.
Oamenii legii îndeamnă repetat șoferii să nu urce la volan dacă au consumat alcool. Potrivit poliției, conducătorii auto în stare de ebrietate„sunt un risc pentru ceilalți participanți în trafic”.