Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

În Moldova ar putea apărea un nou partid: Un grup de primari, adevărați specialiști și patrioți

Un grup de primari intenţionează să creeze un nou partid. Potrivit agenției Infotag, intenţia a fost anunţată de primarul orașului Leova, Alexandru Bujoreanu.

Într-o emisiune a postului de radio Vocea Basarabiei, el a spus că „un grup de primari, adevărați specialiști și patrioți, intenționează să creeze o nouă formaţiune politică”.

„Intrăm în politică pentru că credem că a venit momentul să promovăm realiștii și oamenii practici, patrioți care au obținut rezultate și pot dezvolta țara așa cum și-au dezvoltat orașele și satele”, a spus Bujoreanu.

Primarul municipiului Edineț, Constantin Cojocaru, a declarat în cadrul aceleiași emisiuni că „chestiunea este deja discutată de un grup de primari, inclusiv șefii unor centre raionale și orașe mari”.

„Este nevoie de o platformă politică astăzi mai mult ca niciodată. Avem peste o sută de primari care în prezent sunt independenți și n-au reprezentare în parlament. Primarii au nevoie de o platformă politică, pentru că problemele locale sunt mai importante astăzi decât geopolitica”, a spus Cojocaru.

Ambii primari sunt vicepreşedinţi ai Congresului autorităţilor locale din Moldova (CALM), la fel ca şi primarul Chişinăului, Ion Ceban. Totodată, ambii invitați ai emisiunii au declarat că Ceban nu le-a propus să se alăture Mișcării alternative națională, a cărei formare a fost anunțată de primarul Chișinăului.

„Nu ne-a invitat și nici nu știu dacă este potrivit să comparăm inițiativele. Partidul lui Ceban este format din reprezentanți care ieri au spus că sunt de stânga, dar astăzi sunt de dreapta. Vom încerca să evităm geopolitica”, a subliniat Bujoreanu.

Alexandru Bujoreanu a fost membru activ al Partidului liberal democrat (PLDM), iar în aprilie 2021 a fost ales președinte al acestui partid. La mai puțin de patru luni mai târziu, pe 1 august 2021, el a demisionat din funcția de președinte al PLDM. Constantin Cojocaru era membru al Consiliului republican al Partidului democrat (PDM) pe când formațiunea era condusă de Vlad Plahotniuc.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
BREAKING NEWS (doc) // Fugarul Platon cere condamnarea penală a Maiei Sandu
Articolul următor
FLASH // „Frauda Bancară”. Procuratura Anticorupție a demarat procedura de finalizare a urmăririi penale în lipsa lui Plahotniuc

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?