Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

FOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegale

Primăria municipiului Chișinău califică drept ilegale acțiunile de demolare a clădirii fostului cinematograf „Gaudeamus” de pe strada V. Alecsandri din capitală.

Municipalitatea precizează că, proprietarul terenului și a construcției, nu deține o autorizație valabilă de desființare a edificiului. Astfel, la fața locului, pentru a doua zi consecutiv, au loc lucrări ilegale de demolare.

Viceprimarul de ramură, Victor Chironda, susține că autorizația de desființare a cinematografului deținută de către agentul economic a expirat în martie 2020, iar un alt act care ar permite demolarea edificiului, nu a fost emis.

„Ieri, 24 august 2020, au reînceput lucrările de demolare. Am fost la fața locului, am solicitat să fie oprite lucrările până la clarificarea tuturor aspectelor. Astăzi am venit, lucrările continuau”, a menționat Victor Chironda.

Primarul general, Ion Ceban, a solicitat convocarea Consiliului municipal Chișinău pentru anularea PUZ-ului actual și reîntoarcerea terenului în proprietatea municipalității. Totodată, edilul a cerut suportul Ministerului Afacerilor Interne pentru stoparea lucrărilor de demolare.

FOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegaleFOTO // Lucrările de demolare a cinematografului „Gaudeamus” sunt ilegale

Vezi și: Un inspector vamal s-a aflat în incompatibilitate de funcție o perioadă de 24 de ani

Articolul anterior
Tribunalul ONU pentru crime de război a început judecarea apelului „măcealarului din Balcani”
Articolul următor
Grădiniţa din Drojdieni urmează să fie închisă în timp ce părinții cer autorităților să o păstreze

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?