Fostul lider PDM, Vlad Plahotniuc, a vorbit în premieră despre „kuliokul” care se regăsește într-o înregistrare video și care a servit drept motiv pentru a se intenta dosar penal lui Igor Dodon.
„Am auzit ca dosarul respectiv a și fost trimis în judecată. Am mai auzit că procurorii au invocat că și eu, printre alte persoane, sunt vizat ca martor în acest dosar. Și apoi a fost și o declarație a Ministerului Justiției precum că aș putea fi și eu acuzat acum de corupere activă. Probabil acesta este modul prin care mi se dă de înțeles ce declarații ar fi indicat să fac (sau să nu fac) referitor la conținutul sacoșei, pentru cine și pentru ce era destinată sacoșa. Căci declarații pe așa subiecte eu nu am făcut. Dar aici am o curiozitate: cum atunci Procuratura instrumentează învinuirea adusă lui Dodon, fără ca eu să fi dat o declarație în acest sens? Ce alte probe au pus procurorii acolo?
Nu zic că Dodon nu are păcate, dar PAS pretinde că azi construiește în Moldova Statul de Drept! De ce dar în acest proces ei încă n-au ajuns la etapa când toate dosarele trebuie să fie cu probe, nu cu presupuneri și povești? Sau poate că au și ei (ca domnul Ghimpu) vreun as în mânecă și noi toți nu știm?
Referitor la întrebarea ce fost în acel „kuliok”, eu nu pot face declarație atât timp cât există dosarul respectiv în judecată și cât timp există posibilitatea de a mi se cere o declarație în acest sens.”
Sursa: Tribuna.md