Candidatul PLDM la prezidențiale, Tudor Deliu, susține că dacă va deveni președinte, cel mai probabil, șeful său de partid, Vlad Filat, nu va obține o funcție în aparatul Președinției.
„Dacă Tudor Deliu ajunge președinte va decide pe cine poate angaja în instituția prezidențială. Eu cred că Vlad Filat și-a asumat un rol foarte mare de resetare a PLDM, merge în fiecare organizație, discută cu membrii, cu cetățenii… Asta înseamnă că domnul Filat rămâne să consolideze partidul”, a afirmat Deliu la dezbaterile electorale de la TV8.
Tudor Deliu spune că nu va fi nici comod nici incomod guvernării, ci va activa în interesul cetățenilor. „Tudor Deliu, dacă ajunge președinte va lucra în interesul cetățeanului. Nu poți să fii comod sau incomod pentru cetățean, președintele trebuie să fie cel care unește toți cetățenii Republicii Moldova pe care îi reprezintă”, a menționat candidatul, citat de TV8.md.
Candidatul PLDM susține că se va conduce exact după prevederile Constituției în ceea ce privește atribuțiile președintelui.
Paranteze.MD amintește că conform tragerilor la sorți, efectuate de candidații înscriși pentru cursa electorală din 1 noiembrie, ordinea candidaților în buletinul de vot pe care urmează să-l primiți, va arăta în următorul fel:
1. Renato Usatîi, PN
2. Andrei Năstase, PPDA
3. Tudor Deliu, PLDM
4. Igor Dodon, candidat independent
5. Violeta Ivanov, Partidul "ŞOR"
6. Maia Sandu, PAS
7. Octavian Ţîcu, PUN
8. Dorin Chirtoacă, PL