La 1 noiembrie 2020 în Republica Moldova au avut loc alegeri prezidențiale, iar liderul PAS, Maia Sandu a câștigat primul tur.
Europarlamentarul Siegfried Mureșan menționează că „victoria în cel de-al doilea tur va fi și mai dificil de obținut” iar miza acestor alegeri este „dezvoltarea Republicii Moldova”.
„Președintele actual al Republicii Moldova, Igor Dodon, a avut la dispoziție patru ani ca să arate ce poate. În toți acești ani și-a arătat limitele. Am văzut că nimic nu s-a schimbat fundamental în bine în Republica Moldova datorită președintelui Dodon: nu s-au dezvoltat serviciile publice, nu s-au făcut progrese în lupta împotriva corupției, în garantarea separării puterilor în stat sau a independenței sistemului judiciar. Am văzut cum nu s-au făcut progrese în anchetarea fraudei bancare din 2014.
Am văzut doar cum președintele Dodon a încercat să îndatoreze cetățenii Republicii Moldova față de Federația Rusă printr-un împrumut de 200 de milioane de euro.
De partea cealaltă, am văzut că în cele doar 5 luni în care a fost prim-ministru al Republicii Moldova, Maia Sandu și-a respectat angajamentele, a implementat proiecte și a făcut un progres vizibil în relația cu Uniunea Europeană. Guvernul Sandu a introdus un program de reformă ambițios în spiritul deoligarhizării și a inițiat mai multe reforme prevăzute în Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană. Guvernul Sandu a demonstrat că poate fi un partener de dialog credibil pentru liderii europeni și a obținut prima tranșă din asistența macro-financiară, în valoare de 30 de milioane de euro, oferită de Uniunea Europeană pentru cetățenii Republicii Moldova. Toate aceste lucruri au dus la beneficii concrete pentru oameni ” a scris Mureșan.
Vezi și: GRAFIC // Cât a costat fiecare vot în alegerile prezidențiale din 1 noiembrie