Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

După ce a pierdut toate alegerile, Dodon vrea prezidențiale și parlamentare anticipate

Fostul președinte al țării, Igor Dodon, crede că unica modalitate de a scăpa de „toate problemele din prezent” este inițierea „unei reparații capitale”, întrucât „reparația cosmetică” nu va mai ajuta la nimic. Declarația a fost făcută de Dodon la 10 noiembrie, în cadrul unei emisiuni televizate, de la un post TV afiliat socialiștilor, transmite Realitatea.md.

Cu alte cuvinte, liderul interimar al PSRM, prin intermediul „reparației capitală și cosmetică” s-a referit la declanșarea alegerilor parlamentare și prezidențiale anticipate.

Declarații similare au fost făcute de Dodon și anterior, însă din punct de vedere juridic și legislativ acest lucru este practic imposibil de realizat, ținând cont de conjunctura politică, întrucât puterea legislativă, executivă, dar și cea prezidențială aparține acelorași exponenți politici.

Nemulțumirea lui Dodon se referă la faptul că, actuala guvernare PAS ar fi eșuat în gestionarea crizei pandemice și cea a gazului natural, întrucât toate prețurile au „explodat” odată cu majorarea tarifului.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Igor Popa riscă până la 15 ani de pușcărie. Ce spune procurorul de caz
Articolul următor
Socialiștii fac circ în Parlament. Ce i-au oferit lui Mihai Popșoi

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?