Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

DECIS! Încă 60 de zile „STARE DE URGENȚĂ” în Republica Moldova. Cum argumentează Dorin Recean decizia

Starea de urgență pe teritoriul Republicii Moldova a fost prelungită cu încă 60 de zile, în contextul războiului din Ucraina. Măsura va fi aplicată începând de miercuri, 5 aprilie. Propunerea Guvernului a fost aprobată cu votul a 61 de deputați, scrie Realitatea.MD

În discursul său, Recean a precizat că împreună cu membrii Comisiei pentru Situații Excepționale, a constatat că starea de urgență trebuie prelungită. A explicat și de ce.

„Din păcate, războiul profund injust și imoral purtat de Rusia împotriva Ucrainei continuă, cu consecințe care se resimt inclusiv în țara noastră. Pentru câțiva dintre cei prezenți aici, o să reamintesc că recent, în luna februarie o rachetă rusească a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, iar câteva zile mai târziu au fost găsite în raionul Briceni fragmente dintr-o altă rachetă. Pericolul pentru viața și siguranța oamenilor din Republica Moldova este așadar unul cât se poate de real. Prelungirea stării de urgență este absolut necesară și din cauza faptului că ne confruntăm, în continuare, cu elemente ale unui război hibrid purtat împotriva țării noastre – un război menit să ne împiedice să fim o țară liberă, integrată în Uniunea Europeană. Suntem supuși constant atacurilor hibride din partea grupării pentru hoție și război care are o misiune clară – să aducă destabilizare în Moldova… Am spus-o și voi repeta: Republica Moldova face față acestor provocări. Noi, Guvernul, și instituțiile statului vom continua să asigurăm pacea și liniștea din societate și să muncim la recuperarea economică a țării. Iar cei care participă la astfel de provocări, trebuie să știe că vor suporta consecințe.”, a conchis Recean.

Amintim că Republica Moldova se află în stare de urgență din 24 februarie 2022, la propunerea Guvernului Republicii Moldova, în contextul războiului din Ucraina. Treptat, măsura a fost extinsă de Parlament, la solicitarea premierului. Ultima dată, starea de urgență a fost prelungită cu încă 60 de zile în data de 4 februarie curent.

Din componența Comisiei pentru Situații Excepționale fac parte premierul, Dorin Recean, membrii Cabinetului de miniștri, IGSU, CNA, PG, SIS, Agenția „Moldsilva”, ANRE, CA, bașcanul UTA Găgăuzia, președintele Comisiei parlamentare securitate națională, apărare și ordine publică, dar și alte instituții de la noi.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
FLASH // Accidentul fatal de la Ciocana. Șoferița troleibuzului, ELIBERATĂ de după gratii și plasată în arest la domiciliu
Articolul următor
Fenomene meteo extreme vor afecta Europa din 31 martie. Ce zone vor fi lovite de furtuna Mathis

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?