Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Consiliul Superior al Procurorilor îngrijorați de unele afirmații lansate recent în spațiul public

Consiliul Superior al Procurorilor prin intermediul unui comunicat de presă exprimă îngrijorări cu referire la unele afirmații lansate recent în spațiul public, care au potențialul de a afecta substanțial independența Procuraturii și consideră necesar să intervină cu precizări pentru justa informare a cetățenilor.

„În acest context, subliniem că statutul autonom al Procuraturii, precum și independența instituției față de puterile legislativă, executivă și judecătorească sunt principii fundamentale expres prevăzute de Constituția Republicii Moldova și Legea nr.3/2016 cu privire la Procuratură, iar respectarea acestora sunt elementele esențiale ale funcționării statului de drept.

Aceste standarde sunt reflectate și în constatările Curții Constituționale, care a stabilit că responsabilitatea Procuraturii în fața Parlamentului în cauze individuale, cu privire la decizii de urmărire sau neurmărire penală, este exclusă, și, astfel, acest subiect a fost clarificat la cel mai înalt nivel jurisprudențial.

De asemenea, invocăm că potrivit principiilor promovate ferm de către Consiliul Consultativ al Procurorilor Europeni se menționează clar că independența și autonomia Procuraturii reprezintă componente indispensabile pentru independența justiției, poziție care a fost transmisă inclusiv și în opinia acestui for european elaborată la 20 februarie 2020 în temeiul adresării Consiliului Superior al Procurorilor din Republica Moldova.

Având respectul firesc pentru interesul public față de activitatea procurorilor, Consiliul Superior al Procurorilor menționează că pentru asigurarea reală a independenței Procuraturii, trebuie să existe un efort comun al tuturor autorităților naționale, astfel încât respectarea principiului constituțional al separației puterilor în stat și alinierea la standardele forurilor specializate internaționale să nu fie doar declarativă, dar să fie reală și eficientă.

Pornind de la rolul său constituțional de garant al independenței și imparțialității procurorilor, Consiliul Superior al Procurorilor susține necesitatea unui discurs public echilibrat, dezvoltat în spiritul și litera legii, care să nu golească de conținut aderența la valorile democratice și să nu se transforme în presiuni mediatice care ar putea conduce la alterarea independenței instituției Procuraturii, semnificația căreia rezidă în a oferi un serviciu public de calitate cetățeanului.” se arată în comunicatul instituției.

Vezi și: ANI va verifica averea șefului adjunct de la Procuratura municipiului Chișinăui, Adrian Popenco

Articolul anterior
Navalnîi cere UE să „ţintească banii”, în sancţiuni care să vizeze anturajul lui Putin
Articolul următor
Accident GRAV la Strășeni. Un automobil s-a inversat și a ajuns într-o fâșie forestieră după ce a alunecat de pe carosabil

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?