Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Blocul „Victorie” protestează față de limitarea dreptului cetățenilor de a marca Ziua Victoriei în PMAN

Regimul actual a făcut un nou pas spre negarea eroismului a mii de moldoveni care au învins fascismul în componența Armatei Roșii. PAS și primăria Chișinău doresc să le interzică cetățenilor Republicii să întâmpine în mod tradițional ziua de 9 Mai în piața centrală a capitalei. La ședința primăriei municipiului Chișinău, reprezentanții Blocului „Victorie” s-au pronunțat împotriva intențiilor autorităților, screi Telegraph.

Regimul actual propune să se sărbătorească la 9 mai Ziua Europei — o sărbătoare artificială, pentru care se construiește de urgență un orașel special în principala piață a Chișinăului.

„Încă din prima zi a ședinței consiliului a devenit clar că nu se dorește un dialog cu noi. În același timp, în toate localitățile din țară sunt trimise instrucțiuni despre cum să fie „corect” sărbătorită ziua de 9 mai — ca Ziua Europei”, a declarat Natalia Parasca, liderul partidului „Renaștere”, parte a Blocului „Victorie”.

Potrivit vicepreședintelui grupului parlamentar al Blocului „Victorie”, Reghina Apostolova, regimul actual, prin jocurile sale politice, încearcă să manipuleze sentimentele moldovenilor.

„Abuzurile continuă! După încercarea de a strica Paștele, acum vor să strice încă o mare sărbătoare — Ziua Victoriei! Nu trebuie să amesteci istoria cu politica, așa cum face actuala putere”, a subliniat Reghina Apostolova.

Politiciana a adăugat că timp de decenii oamenii au sărbătorit 9 mai ca Ziua Victoriei în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN). „Acum vor să ne priveze de această sărbătoare. Dar noi vom veni în PMAN și vom merge în Marș spre Memorial”, a afirmat ea.

Liderul Partidului „Șansă”, Alexei Lungu, a calificat decizia autorităților drept „un fars și un circ”, iar piața centrală a Chișinăului — „capturată de PAS”.

„Vedem că organele de drept apără drepturile grupării criminale organizate PAS și că există deja de mult o înțelegere de a nu permite oamenilor să ajungă în PMAN. Au fost invocate argumente ieftine, iar la toate obiecțiile și întrebările noastre ni s-a răspuns pur și simplu cu „nu se poate”. Alegerile parlamentare vor pune lucrurile la locul lor. Vom demonstra că PMAN nu aparține lui Recean, Grosu sau Sandu, ci cetățenilor! Și vom reda oamenilor sărbătorile sfinte!”, a declarat politicianul.

La rândul său, fostul consilier municipal al Chișinăului Serghei Burgudji a remarcat că regimul actual, interzicând manifestările în masă dedicate Victoriei în Marele Război pentru Apărarea Patriei, nu oferă nimic în schimb. De fapt, locuitorii care nu înțeleg și nu doresc să accepte Ziua Europei sunt privați de toate.

„Dacă eu, ca simplu cetățean, voi veni în piața centrală și voi aștepta formarea coloanei, voi fi gonit de acolo? Este absolut absurd! Sau oamenii care vor să sărbătorească 9 Mai frumos, împreună cu copiii, trebuie să se adune pe la colțurile străzilor? Se pare că exact asta propune guvernul! Trebuie să oferiți tuturor participanților o soluție pentru a rezolva pașnic această situație”, a declarat el.

Până în prezent, din partea regimului actual nu au venit propuneri constructive.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Groază la Ialoveni: O tânără însărcinată în luna a șasea și iubitul ei, bătuți cu brutalitate de trei indivizi băuți
Articolul următor
Maia Sandu s-a întâlnit cu noul Cancelar al Austriei

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?