Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Avertisment din partea FMI: 48 de ţări sunt expuse la criza alimentară globală

Directorul general al Fondului Monetar Internaţional, Kristalina Georgieva, a afirmat joi că 48 de ţări sunt expuse la criza alimentară globală, iar jumătate din ele sunt vulnerabile, transmite Reuters.

De asemenea, a declarat şeful FMI la o conferinţă la Riad, 141 de milioane de persoane din lumea arabă sunt expuse la insecuritate alimentară. FMI se va alătura celor care luptă contra restricţiilor comerciale, pentru a atenua situaţia din domeniul alimentar, a dat asigurări Georgieva, scrie Agerpres.

Săptămâna trecută, FMI avertizase că lumea se confruntă în prezent cu un şoc alimentar cel puţin la fel de grav cu cel cunoscut în urmă cu peste un deceniu, iar insecuritatea alimentară se va agrava.

Chiar dacă preţurile mondiale la alimente au scăzut în ultimele luni, insecuritatea alimentară este posibil să se agraveze din cauza mai multor factori, precum blocajele de aprovizionare, obstacolele care stau în calea recoltelor din Ucraina şi preţurile ridicate la îngrăşăminte şi energie, a apreciat FMI.

Potrivit instituţiei financiare, criza alimentară actuală este cel puţin comparabilă cu cea din 2007-2008, care a provocat probleme grave în aprovizionarea cu alimente şi multiple decese şi a generat turbulenţe sociale şi politice. 

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
Crema armatei ruse a cedat în fața ofensivelor ucrainene. Ce unități de elită avea Vladimir Putin în Lyman și nordul regiunii Herson
Articolul următor
Ce se întâmplă dacă mănânci gutui zilnic. Beneficii pentru sistemul digestiv

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?