Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

„Așteptăm ca socialiștii să ne spună că Partidul ȘOR nu mai e toxic”. Reacția unui deputat PAS după formarea majorității în susținerea candidatei Durleșteanu

Deputatul PAS, Sergiu Litvinenco a venit cu un mesaj pe facebook drept reacție la noua majoritate anunțată de liderul fracțiunii PSRM, Corneliu Furculiță, formată din 54 deputați printre care membrii PSRM, ai Grupului Parlamentar „Pentru Moldova” și membrii fracțiunii Partidului „ȘOR”, care au semnat pentru susținerea candidatei Mariana Durleșteanu la funcția de Premier al Republicii Moldova.

„Așteptăm ca în zilele următoare socialiștii să ne spună că partidul Șor nu mai este toxic” a scris Litvinenco pe profilul său de facebook.

În mesajul său, Litvinenco a amintit și despre faptul că PSRM anterior l-au acuzat pe liderul Partidului „ȘOR” de implicare în furturile de la BEM dar și i-au acuzat pe deputații din grupul „Pentru Moldova” că ar fi transfugi.

„...că transfugii și migrația politică nu mai este o problemă de legitimitate și reprezentativitate, că nu mai există suspiciuni rezonabile precum că migrația a fost făcută prin corupție și/sau șantaj și, în general, alegeri anticipate nu mai sunt necesare…” conchide deputatul.

Amintim că Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu după consultările cu fracțiunile parlamentare a ieșit într-un briefing de presă în care a declarat că nu va susține candidatul anunțat anterior de Dodon și că va înainta Parlamentului pentru a doua oară candidatura Nataliei Gavriliță.


Articolul anterior
VIDEO // Președintele Maia Sandu refuză să înainteze candidata socialiștilor și o înaintează din nou pe Natalia Gavriliță la funcția de Premier
Articolul următor
Tanti Ludmila a fost infectată cu COVID-19. În ce stare se află mama lui Dan Balan

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?