Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat sâmbătă, în şedinţa extraordinară a Consiliului de Administraţie, preţurile preliminare la energia electrică produsă de centralele termoelectrice din Moldova, precum şi tarifele pentru energia termică furnizată consumatorilor de la 1 noiembrie.
Potrivit agenţiei INFOTAG cu referire la serviciul de presă al ANRE, pentru Termoelectrica SA, tariful pentru energia termică pentru consumatorii din municipiul Chişinău a fost majorat cu aproape 58% şi se va ridica la 1772 lei (fără TVA) per gigacalorie, iar preţul energiei electrice produse s-a chiar mai mult decât dublat - până la 2,37 lei (fără TVA) pe 1 kWh.
În cazul CET-Nord Bălţi preţul va constitui 1742 lei (+42,81%) şi, respectiv, 2,84 lei (+75,37%). Au crescut şi tarifele la căldură de la Termogaz-Bălţi, Apă-Canal Chişinău, Comgaz Plus, Î. M. R. C.T. Comrat şi Servicii Comunale Glodeni.
Consiliul de Administraţie al ANRE a remarcat că, având în vedere că preţul gazelor naturale furnizate de SA Moldovagaz a crescut semnificativ, "menţinerea preţurilor şi tarifelor neschimbate ar duce inevitabil la neîndeplinirea obligaţiilor de către titularii de licenţă de a plăti gazul consumat".
Din aceleaşi motive, Consiliul de Administraţie al ANRE a aprobat preţul preliminar al energiei electrice furnizate de Energocom SA la nivelul de 2,42 lei pe 1 kWh (fără TVA), adică cu 1,19 lei mai mult decât cel actual.
În acelaşi timp, tarifele pentru energia electrică furnizată consumatorilor casnici şi noncasnici, deocamdată, nu s-au modificat. În cazul Premier Energy acestea la fel constituie 1,51 lei, iar pentru SA FEE-Nord - 2,04 lei.