După mai bine de doi ani, Anglia a pierdut din nou pe teren propriu. În 2018, Spania se impunea la Londra cu 2-1, însă victoria de atunci a "Furiei Roja" nu a fost nici pe departe o surpriză, așa cum e eșecul din această seară.

La Copenhaga, acum o lună, "Three Lions" remiza, semn că nu se simte excelent împotriva lui Eriksen&Co. Totuși, nimic nu anunța înfrângerea din această seară, care, trebuie spus, a venit în condiții speciale: Harry Maguire, fundașul lui Manchester United, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene încă din minutul 32.

Maguire nu doar că e într-o formă deplorabilă în acest start de sezon la Manchester United, dar a fost și eroul negativ al confruntării naționalei, cu Danemarca.

Anglia are acum doi jucători eliminați în ultimele 5 partide, după ce timp de 71 de partide (mai bine de 6 ani) nu a primit vreun cartonaș roșu.

Anglia a capotat, în "10", cu Danemarca

La doar 3 minute după eliminarea lui Maguire, Walker a comis un penalty, iar Eriksen a deschis scorul.

Englezii au încercat să revină în joc chiar dacă evolua cu un om în minus, însă danezii nu doar că s-au apărat exact, dar au controlat în bună măsură partida.

Cu toate astea, gazdele au fost aproape de egalare în repriza a doua, prin Mason Mount, a cărui lovitură de cap a fost scoasă spectaculos, în corner, de Kasper Schmeichel.

Italia - Olanda 1-1, în derbyul serii

Dacă este să ne raportăm la formațiile cu cea mai bogată istorie care s-au întâlnit în această seară, Italia - Olanda probabil că se detașează de restul confruntărilor.

Squadra azzurra a început excelent, după ce Barella l-a găsit ideal pe Pellegrini, dar Van de Beek a semnat ultima reușită, aducând egalarea la o minge ricoșată de el după un șut al lui Depay.

Într-o confruntare care le-a adus față în față pe finalistele Mondialului din Rusia, Croația a pierdut din nou în fața Franței. Griezmann a deschis scorul pentru formația lui Deschamps, cu un șut ca din tun, dar se părea că partida se îndreaptă spre un egal, după ce Vlasic a egalat. Nu a fost așa, pentru că Mbappe a punctat în minutul 79, după un assist al lui Digne.

Mbappe a marcat, la 21 de ani, al 16-lea său gol pentru națională, egalându-l pe Ribery într-un clasament al marcatorilor all-time pentru naționala Hexagonului.