Caută

Saved articles

You have not yet added any article to your bookmarks!

Browse articles
Paranteze — știri din Moldova

Abonează-te la Newsletter

Primește cele mai importante știri din Moldova direct pe email.

Urmărește pe Telegram

Fără spam. Te poți dezabona oricând.

Confidențialitate

Folosim cookie-uri și stocare locală pentru funcționarea site-ului și statistici anonime. Continuând navigarea, ești de acord cu Politica de Cookies și Politica de Confidențialitate.

Altercații violente la Bălți. Un cort al „Renaștere” confiscat de poliție

În centrul orașului Bălți, astăzi, poliția a intervenit pentru a confisca cortul Partidului ”Renaștere”, care strângea semnături împotriva formațiunii de guvernământ PAS. Cazuri similare au avut loc anterior și în Chișinău, scrie Sinteza.org.

Conform informațiilor disponibile, poliția a intervenit și a confiscat cortul Partidului Renașterii, unde membrii acestui partid strângeau semnături pentru o inițiativă de interzicere a partidului de guvernământ PAS. În timpul confiscării, un bărbat care a încercat să protejeze cortul a fost prins de forțele de ordine și tratat cu violență.

Martori oculari au relatat că polițiștii au folosit forța fizică brută pentru a-l imobiliza pe bărbat și l-au târât într-o mașină de poliție. De asemenea, se pare că poliția a utilizat spray-ul de piper pentru a dispersa protestatarii care se aflau în apropierea corturilor formațiunii politice.

În timpul intervenției, deputatul Alexandr Nesterovski, dar și mai mulți activiști ai partidului au intervenit pentru a scoate bărbatul din „ghearele poliției PAS”, cum o numesc reprezentanții acestui partid.

Cei prezenți la fața locului au scandat ”Rușine” și ”Jos Maia Sandu”. Într-un final, cortul a fost demontat și dus într-o direcție necunoscută.

Abonează-te pe Telegram la Paranteze.md
Articolul anterior
FOTO // Protest în Găgăuzia. Ilan Șor: Deputații Adunării Populare au pus interesele amantelor mai presus decât cele ale Găgăuziei
Articolul următor
Organizația de tineret START și-a reluat activitatea și își propune să adune mii de adepți din țară

Similare

Cum ți s-a părut acest articol?